Zapojení vytváří při poslechu hudby zajímavé světelné efekty které jsou řízeny hudebním frekvenčním pásmem. Je to velice jednoduché zapojení, které vyjde na cca 100Kč a 12 Led diod na cca 200Kč. Muže být použita jakákoliv barva a typ LED diod (jak indikační tak supersvítivá led dioda, dají se koupit u GM Elektronic nebo u GES Electronics), jak vše jednobaravné, tak různobarevné. Kromtoho integrovaný obvod UAA180 (A277) zvládne více jak 1 led diodu na jeden pin (2 a více led diod, musejí být na sobě paralelně zapojené na jeden výstup nožičky IO, ale musejí být stejného napětí-stejná barva!!!)
Před obvodem UAA180 (A277) je ještě zařazen převodník frekvence - napětí. Jednotlivé LED se tedy rozsvěcují podle kmitočtu na vstupu a ne podle velikosti signálu (jak je to obvyklé). Zařízení se připojuje vstupními svorkami přímo na svorky reproduktoru (plus na X2-2 a mínus na X2-1). Vstupní signál o velikosti minimálně 0,5V tranzistor T1 mění na kladné pravoúhlé impulsy. Za tranzistorem je zapojen integrační člen tvořený kondenzátory C1, C2, diodami D1, D2 a rezistorem R3. Při příchodu čelní hrany impulsu se dioda D1 uzavře, dioda D2 se stane vodivá a začnou se nabíjet kondenzátory C1, C2. Příchodem závěrné hrany impulsu se dioda D2 uzavře a dioda D1 se stane vodivou a kondenzátor C2 se přes ní vybije. Při každém dalším impulsu se děj opakuje. Napětí na C3 se pomalu snižuje vlivem rezistoru R3 a je tím vyšší, čím víc impulsů se za určitý čas na něj dostane. Velikost napětí je tedy závislá na frekvenci. Toto napětí se přivádí na vstup IO (vývod č. 17). Vstupní napětí je "změřeno" operačními zesilovači a je rozsvícena příslušná LED. Zde je použit "bodový mód" to znamená, že vždy svítí jen jedna LED. Na svorku X1-1 zapojte 12V/25mA, svorka X1-2 je pro zem. Piny 4-15 integrovaného obvodu UAA180 slouží pro připojení 12 led diod. Na pinu 4 detekuje LED vysoké frekvence (25Khz) a s dalšími vývody se rozlišovací schopnost LED posouvá ve frekvenčním pásmu dolů kde na konečném pinu 15 LED detekuje nízké frekvence (25HZ). Seznam součástek:
Oživení zapojení je jednoduché. Na běžci trimru P2 nastavíme napětí 0,4V a na P1 napětí 1,6V (měřeno proti zemi). Takto nastavená napětí umožní IO zpracovat akustické signály od 25Hz do 15KHz. Se snižujícím se napětí (svorka X2-2) na P1 se snižuje horní hranice kmitočtu signálu a zároveň se zhoršuje rozlišovací schopnost pro rozsvěcování LED a naopak. Popis desky plošného spoje: Deska plošného spoje má výšku 3,11cm a šířku 6,99cm. Verze DPS pro tisk je v měřídku 1:1 ve formátu PDF (tištený spoj je navržen zrcadlově). Na osazovacím nákresu desky plošného spoje jsou vidět jednotlivé umístění součástek na desce. LED diody nejsou umístěny na této desce, ale jsou vyvedeny pomocí drátků na jinou desku, kde mohou být LED diody upořádany dle libosti. Pro zapnutí barevné hudby existuje hodně možností, kdy nejlepší možností je automatické zapínaní/vypínání pomocí mínusu (země) od reproduktoru. Je zapotřebí NEMÍT zapojenou ZEM v napajecí svorce (X1-2), pak se celá barevná hudba zapne spolu se zapnutím rádia (reproduktoru). K tomuto automatickému zapínání/vypínání mám uděláno ještě jedno zapnutí Barevné hudby a to tak, že mám přiveden plus od OBRYSOVÝCH světel k napájecí svorce (X1-1), protože když je denní světlo, tak nemá význam mít zapnutou barevnou hudbu. Díky tomuto napájení bude svítit baravná hudba jen když bude zapnuté autorádio a světla, není zapotřebí mít nikde speciální tlačítko pro zapnutí barevné hudby. |